هندبال

فایل
تعداد صفحات
43
نویسنده
تاریخ انتشار
۵ شهریور ۱۳۹۸
دسته بندی
تعداد بازدید
8 بازدید
۴,۳۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

 

هندبال

قانون (۱) زمين بازي

 

(۱:۱) زمين بازي، محوطه اي است به شکل مستطيل که طول آن ۴۰ و عرض آن ۲۰ متر مي باشد. اين زمين داراي دو محوطه دروازه (قانون ۱:۴ و قانون ۶) و يک محوطه بازي است. دو خط بلند طولي را خطوط کناري و خطوط کوتاه انتهايي را خط دروازه (بين دو پايه دروازه) يا خط بيروني دروازه (دو طرف دروازه) مي نامند.

 

زمين بازي حداقل بايد در طول خطوط کناري، يک متر و در پشت خط بيروني دروازه، دو متر حريم داشته باشد. وضعيت زمين بازي نبايد به صورتي تغيير يابد که باعث کسب آوانتاژ يکي از تيمها شود.

 

(۱:۲) در وسط هر خط دروازه، يک دروازه قرار مي گيرد. دروازه ها بايد به خوبي در زمين يا ديوار پشت آن نصب شده باشند. ابعاد داخلي هر دروازه ۲ متر ارتفاع و ۳ متر طول دارد. هر دروازه داراي دو پايه است که به وسيله يک تير افقي به يکديگر متصل مي شوند. لبه پشتي پايه ها با لبه بيروني خط دروازه منطبق است. پايه ها و قطعه افقي بالاي آنها بايد مقطعي به ابعاد ۸ سانتيمتر داشته باشند. بخش دروازه که از داخل زمين، نمايان است بايد سطوح آن با دو رنگ متفاوت که ضمناً با زمينه پشت دروازه اختلاف واضح داشته باشد، رنگ آميزي شود. دروازه ها بايد مجهز به تور باشند به نحوي که توپ پرتاب شده به دروازه، به سرعت از آن خارج نشود.

 

(۱:۳) کليه خطوط زمين، جزء قسمتي از منطقه اي است که آن را محدود مي کند. خط دروازه ها مابين دو پايه دروازه ۸ سانتيمتر و مابقي خطوط ۵ سانتيمتر پهنا دارد. خطوط بين دو منطقه مجاور را مي توان به وسيله رنگي متفاوت از کفپوش مجاور آن منطقه، جايگزين نمود.

 

(۱:۴) در مقابل هر دروازه، يک محوطه دروازه قرار دارد (قانون ۶). محوطه دروازه به وسيله خط محوطه دروازه محدود و معين مي شود (خط ۶ متر) که به شرح زير رسم مي گردد:

 

يک خط به طول ۳ متر و به فاصله ۶ متر موازي و قرينه با خط دورازه در داخل زمين کشيده مي شود (از لبه عقبي خط دروازه تا لبه جلويي خط محوطه دروازه) و اين خط از هر طرف با يک ربع دايره به شعاع ۶ متر (به مرکز زاويه عقب داخلي پايه هاي دروازه به خط بيروني دروازه متصل مي شود).

 

(۱:۵) خط پرتاب آزاد (۹ متر) يک خط مقطّع است که طول هر قطعه و فاصله بين قطعات، ۱۵ سانتيمتر است. اين خط به فاصله ۳ متر و موازي با خط منطقه دروازه رسم مي شود.

 

(۱:۶) خط ۷ متر يک متر طول دارد و موازي با خط دورازه رسم مي شود. فاصله اين خط با لبه پشتي خط دروازه ۷ متر است و دقيقاً در مرکز و مقابل دروازه کشيده مي شود.

 

(۱:۷) خط محدوديت دروازه بان (۴ متر) به طول ۱۵ سانتيمتر و موازي  با خط دروازه کشيده مي شود و فاصله اين خط با لبه پشتي خط دروازه ۴ متر و دقيقاً در مرکز و مقابل دروازه قرار دارد.

 

(۱:۸) خط وسط زمين نقاط مرکزي دو خط کناري را به يکديگر متصل مي نمايد.

 

(۱:۹) خط منطقه تعويض (بخشي از خط کناري) براي هر تيم به فاصله ۵/۴ متر از خط وسط تعيين شده است. نقطه انتهايي خط منطقه تعويض به وسيله خط موازي با خط وسط و به طول ۱۵ سانتيمتر به سمت داخل خط کناري و ۱۵ سانتيمتر به سمت خارج خط کناري مشخص مي گردد.

 

قانون (۲) وقت بازي، علامت پاياني و تايم اوت

 

 

 

وقت بازي

 

(۲:۱) وقت عادي بازي براي تمامي تيمهايي که ۱۶ سال به بالا دارند در دو نيمه و هر نيمه به مدت ۳۰ دقيقه است که در بين آن ۱۰ دقيقه استراحت داده مي شود. وقت عادي بازي براي تيمهاي جوانان، دو زمان ۲۵ دقيقه اي براي گروه سني ۱۲ تا ۱۶ سال و دو وقت ۲۰ دقيقه اي براي گروه سني ۸ تا ۱۲ سال مي باشد. در هر دوي اين موارد، زمان استراحت ۱۰ دقيقه مي باشد.

 

(۲:۲) چنانچه مسابقاتي که برنده آن بايد معلوم شود، در پايان وقت عادي، مساوي تمام شود، پس از ۵ دقيقه استراحت، بازي در وقت اضافي ادامه خواهد يافت. وقت اضافي شامل دو نيمه ۵ دقيقه اي همراه با يک دقيقه استراحت در بين دو نيمه خواهد بود. چنانچه مسابقه پس از وقت اضافي اول مجدداً مساوي شود، پس از ۵ دقيقه استراحت، وقت اضافي دوم انجام خواهد شد. اين وقت اضافي نيز شامل دو نيمه ۵ دقيقه اي همراه با يک دقيقه استراحت بين دو نيمه خواهد بود. در صورتي که مسابقه همچنان مساوي باشد، برنده به وسيله مقررات خاص همان مسابقات، تعيين خواهد شد.

 

 

علامت پاياني

 

(۲:۳) وقت بازي با سوت داور براي اجراي پرتاب شروع، آغاز مي شود. بازي به وسيله علامت پاياني ساعت عمومي يا وقت نگهدار خاتمه مي يابد. اگر هيچ نوع علامتي داده نشد، داور براي اعلام پايان وقت، سوت خواهد زد (۱۷:۱۰).

 

 

 

توضيح: در صورتي که ساعت عمومي مجهز به علامت اتوماتيک پاياني در دسترس نباشد، وقت نگهدار از يک ساعت روميزي با يک کورنومتر استفاده کرده و خاتمه مسابقه را با علامتي که مي دهد اعلام خواهد کرد. چنانچه از ساعت اتوماتيک استفاده مي شود در صورت امکان بايد ترتيبي داده شود تا ساعت از صفر به سمت ۳۰ دقيقه وقت را نشان دهد.

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.