زمين ساخت ورقه اي

فایل
تعداد صفحات
17
نویسنده
تاریخ انتشار
17 سپتامبر 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
34 بازدید
۱,۷۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

زمين ساخت ورقه اي                

مقدمه

با اين كه سالهاي زيادي از سفر آدمي به كره ي ماه مي گذرد و وسايل و تجهيزات ماهواره اي و سفاين فضايي پيشرفته او را در دست يابي به اطلاعاتي از دورترين نقاط كهكشان راه شيري و خارج از آن كمك كرده اند ، مطالعه ي مستقيم قسمت هاي دروني زمين و درك ناآرامي هاي وابسته به داخل زمين چون زلزله آتشفشان و چين خوردگي ها براي آدمي كاملاً امكان پذير نشده است . سفر انسان به قسمت هاي دروني زمين يا فرستادن وسايل و ابزار به داخل آن ، با توجه به فشار و دماي بسيار زياد ، هنوز ميسر نيست . عميق ترين چاهي كه تاكنون براي مطالعة قسمت هاي دروني زمين حفر شده است ، كمتر از ۱۳ كيلومتر عمق دارد كه اين عمق با توجه به شعاع بيش از ۶۰۰۰ كيلومتري زمين قابل توجه نيست . از اين رو دانشمندان سعي كرده اند به كمك روش هاي علمي و شواهد مستقيم و غير مستقيم و حتي مقايسه ي خصوصيات زمين و ديگر اجرام آسماني با يكديگر اطلاعاتي درباره ي خصوصيات فيزيكي و شيميايي درون زمين ، علت و چگونگي ايجاد ناآرامي ها به دست آوردند .

امروزه زمين شناسان چنين معتقد شده اند كه بخش هاي خارجي زمين نسبت به هم در حركت اند  اگر     مي توانستيم يك ميليارد سال به عقب برگرديم ، زمين را سياره أي بسيار متفاوت با سياره ي امروزي         مي يافتيم در آن صورت كوه ها و درياها به شكل هاي امروزي وجود نداشتند و قاره ها نيز به شكل هاي ديگري بودند .

در طول چند دهه ي گذشته ، اطلاعات بسيار زيادي درباره ي زمين جمع آوري شده كه به تحولات زيادي در علم زمين شناسي منجر گرديده است ، بطوري كه اين دوره را با هيچ دوره ي ديگري نمي توان مقايسه كرد  البته نقطه ي آغاز اين تحولات را بايد در اوايل قرن بيستم جست و جو كرد . در آن هنگام ، نظريه اي به نام جابجايي قاره ها توسط آلفرد وگنر ، هواشناس و زمين فيزيك دان آلماني عنوان شد كه با نظريه هاي قبلي در مورد ثابت بودن وضعيت قاره ها و اقيانوس ها ، تضاد داشت . به همين سبب هم ، اين نظريه در ابتدا با شك و ترديد تلقي شد و عده اي حتي آن را به مسخره گرفتند ! در واقع بيشتر از ۵۰ سال زمان لازم بود تا اطلاعات كافي براي تاييد نظريه ي جديد جمع آوري شود تا سرانجام آن نظريه ي ضعيف جاي خود را به نظريه ي زمين ساخت ورقه اي بدهد . نظريه اي كه براي نخستين بار ، ديد جامعي درباره ي فعاليت هاي دروني زمين به دانشمندان مي داد .

عقيده اي پيشرفته در زمان خود

وگنر ، در كتابي كه در سال ۱۹۱۵ منتشر كرد ، اصول عقايد خود را شرح داده است . او معتقد به وجود قاره اي عظيم به نام پانگه آ ( به معناي همه ي خشكي ها ) است كه در حدود ۲۰۰ ميليون سال پيش ، شروع به قطعه قطعه شدن كردن و سرانجام قاره هاي امروزي را بوجود آورد. امروزه ما تقريباً مطمئنيم كه قاره ي پانگه آ در حدود ۲۰۰ ميليون سال قبل وجود داشته است . اين قاره چند ميليون سال بعد مبدل به دو قاره ي بزرگ لورازيا ( Laurasia ) و گندوانا ( Gondwana ) شد كه اولي شامل امريكاي شمالي ، گرينلند و بيشتر قسمت هاي آسيا و اروپاي مركزي است و دومي امريكاي جنوبي ، افريقا ، قطب جنوب ، هندوستان و استرالياي كنوني را شامل مي شده است . مساحت لورازيا و گندوانا تقريباً مساوي بوده است . شواهد زيستي و زمين شناسي زيادي مبني بر جدا شدن اين دو قاره از هم وجود دارد ، كه وجود فسيل هاي مشابه فراوان در دو قارة مذكور از آن جمله است . فاصله ي دو قاره ي لورازيا و گندوانا را دريايي به نام تتيس (Tethys ) پر مي كرده است كه امروزه درياهاي مديترانه ، مازندران و سياه را بازمانده هاي آن مي دانند . وسعت اين درياي اوليه را هم از روي طبقات چين خورده اي كه از جبل الطارق تا اقيانوس آرام امتداد دارند مي توان تشخيص داد . زيرا اين رسوبات در كوه هاي پيرنه ، آلپ ، قفقاز                                                                 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.