روند رشد گردشگری در کشورهای خاورمیانه

فایل
تعداد صفحات
302
نویسنده
تاریخ انتشار
17 سپتامبر 2019
تعداد بازدید
32 بازدید
۳۰,۲۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

روند رشد گردشگری در کشورهای خاورمیانه

بنا به گزارش سازمان جهانی جهانگردی، در سال ۲۰۲۰، باورود ۱۷ میلیون بازدید کننده به مصر، به نظر می رسد این کشور مقصد شماره یک خاورمیانه باقی بماند.

پس از آن، مقصدی که بیشترین بازدید کننده را خواهد داشت، عربستان سعودی با ۱۲ میلیون بازدید کننده از کشورهای گوناگون خواهد بود و پس از آن امارات متحده عربی، بحرین، و اردن، کشورهایی هستند که پیش بینی می شود بین ۵ تا ۸ میلیون جهانگرد از کشورهای گوناگون در سال۲۰۲۰ از آن ها بازدید کنند. پیش بینی می شود عمان، لبنان، و سوریه بین سه تا چهار میلیون بازدید کننده داشته باشند و این رقم برای لیبی به یک میلیون برسد.

این یافته ها در« توریسم ۲۰۲۰ ویژن»،که آخرین آمار موجود را بر مبنای پژوهش های گسترده ارائه می دهد، درج شده است. این گزارش در ادامه نشان می دهد که بالاترین نرخ رشدطی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ را لیبی و عمان، به ترتیب با ۶/۱۲ و ۱/۱۱ درصد در سال خواهند داشت. انتظار  می رود لبنان به رشدی بالاتر از نرخ رشد متوسط منطقه، که ۱/۷ درصد است نیز دست یابد. در نتیجه، همگی آن ها سهم بازار را از منطقه به دست خواهند آورد.

بنا به گزارش سازمان جهانی جهانگردی، مصرنیز، با نرخ رشد سالانه ۴/۷ درصد، سهم خود را از بازار افزایش خواهد داد و بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۰  پذیرای یک چهارم کل بازدیدکنندگان از منطقه خواهد بود.

در همین حال، نرخ رشد مراکش، تونس، والجزایر در منطقه مدیترانه بالای متوسط خواهد بود . نرخ رشد دیگر مقاصد خاورمیانه اندکی پایین تر از میزان متوسط در منطقه برآورد می شود. بنابراین با سهم کمتری از بازار روبرو می شوند.، اگر چه به طور مطلق، شمار بازدید کنندگان از تمامی این کشورها همچنان بیش از دو یا چهار برابر می شود.

شمار بازدیدکنندگان از کشورها در سراسر دنیا، برحسب منطقه، نشان می دهد که تا سال۲۰۲۰ مناطقی که بیشترین بازدید کننده را خواهند داشت عبارتند از اروپا، با ۷۱۷ میلیون جهانگرد و شرق آسیا و اقیانوسیه با ۳۹۷ میلیون جهانگرد، کشورهای آمریکا با ۲۸۲ میلیون جهانگرد، و پس از آن افریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا قرار دارند.

بنا به این گزارش، ۴۰/۱۲ میلیون جهانگرد در سال ۱۹۹۵ از خاورمیانه بازدید کردند و انتظار می رود این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۵/۶۸ میلیون نفر افزایش یابد. این افزایش نشان گر نرخ متوسط رشد سالانه به میزان ۱/۷ درصد طی این دوره است که ۳ درصد بیش از نرخ جهانی ۱/۴ درصدی است.

پیش بینی می شود طی سال های ۲۰۲۰- ۱۹۹۵، سفر راه دور به خاورمیانه سالانه ۵/۷ درصد رشد داشته باشد، که این نرخ برای شهرهای درون منطقه ای برابر با ۵/۶ درصد خواهد بود. این نرخ رشد روند جهانی در افزایش سفرهای راه دور را نشان می دهد. بین سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۹۵، برای نخستین بار شمار بازدیدهای راه دور در خاور میانه از بازدیدهای درون منطقه ای پیشی گرفت، بنا به این گزارش، تا سال ۲۰۲۰، هجده میلیون بازدید راه دور بیشتر نسبت به بازدید درون منطقه ای صورت خواهد گرفت.

با اینکه رشد گردشگری راه دور سرعتی بیش از گردشگری درون منطقه ای خواهد یافت، گردشگری میان کشورهای عربی همچنان با نرخی به اندازه یک و نیم برابر گردشگری بین المللی رشد خواهد کرد.

خاورمیانه، پس از شرق آسیا و اقیانوسیه به لحاظ بیشترین نرخ رشد منطقه ای برای گردشگری درون منطقه ای میان سال های ۹۵ تا ۲۰۲۰ در مقام دوم قرار خواهد داشت.

گو اینکه تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیون، یا ۵/۳۶ درصد کل بازدیدکنندگان خاورمیانه، از خاورمیانه خواهند بود، بالاترین نرخ های رشد طی سال های ۲۰۲۰-۱۹۹۵ از آن جنوب آسیا و اروپا خواهد بود. در سال ۲۰۲۰، پیش بینی می شود که ۷/۲۱ میلیون بازدید کننده خاورمیانه، اروپایی باشند، که این امر موقعیت اروپا را به عنوان دومین منطقه پراهمیت برای خاورمیانه از این لحاظ حفظ می کند.

شمار سفرها از مبداء شرق آسیا و اقیانوسیه و کشورهای آمریکا نیز سریع تر از متوسط کل خاورمیانه رشد خواهد کرد. گرچه، سفرهایی که از مبداء آفریقا صورت می گیرند و سفرهای درون منطقه ای با نرخ اندکی کمتر از متوسط کل رشد خواهند کرد و بنابراین سهم بازار را از دست خواهند داد.

این گزارش می گوید:«از سال ۱۹۷۰، خاورمیانه به لحاظ جذب گردشگر از کل جهان پیشی گرفته است، با این حال طی دهه ۸۰، ورود گردشگر به این منطقه به طور چشمگیری کمتر از نرخ جهانی رشد کرد، تا آنکه دوباره طی سال های۱۹۹۰- ۱۹۹۸ از متوسط جهانی سبقت گرفت.»

« در نتیجه، سهم خاورمیانه از ورود گردشگر طی سال های۱۹۹۰-۱۹۸۰ کاهش یافت و دوباره در سال ۱۹۹۸، با رسیدن به ۴/۲ درصد بهبود یافت. در سال ۱۹۹۸،ورود کل به خاورمیانه به ۳/۱۵ میلیون نفر رسید، که نسبت به سال ۱۹۸۰ دو برابر شده بود».

« توریسم ۲۰۲۰ ویژن» پیش بینی می کند در سال ۲۰۲۰ ، بیش از ۳۵ میلیون گردشگر رهسپار خاورمیانه خواهند شد.این رقم نشان گر  نرخ رشد سالانه ۸/۵ درصد طی سال های ۲۰۲۰-۱۹۹۵ خواهد بود، که یک و نیم برابر بیش از متوسط جهانی ۱/۴ درصد است. با اینکه خاورمیانه یکی از مناطق باقی خواهد ماند که کمترین شمار جهانگردان را عرضه می دارد اما در حال دستیابی به سهم خود از بازار جهانی است.[۱]

۳-۱- برترین کشورهای توریستی در سال ۲۰۰۶ میلادی:

به گزارش سازمان جهانی جهانگردی(unwto)، در سال ۲۰۰۶ میلادی فرانسه برای چندمین سال متوالی درصد جدول رده بندی جذب گردشگران خارجی قرار گرفت  و متعاقب   آن ، اسپانیا،آمریکا،چین و ایتالیا حائز رتبه های برتر شدند. این سازمان در گزارش جدید خود آورده است ، هرچند آمریکا در رده سوم جذب گردشگرقرار گرفت اما با به دست آوردن بیش از ۷۸ میلیارد دلار، در کسب درآمد رده اول را به خود اختصاص داد. همچنین اسپانیا با جذب ۵۷ میلیون نفر و کسب ۴۸ میلیارد دلار ، فرانسه با جذب ۷۷ میلیون گردشگر و کسب ۴۴ میلیارد دلار، چین با جذب ۴۵ میلیون نفر و درآمد۲۸ میلیارد دلار و ایتالیا با ۴۱ میلیون گردشگر و درآمد ۳۷ میلیارد دلار در مقام های بعدی قرار گرفتند . هنگ کنگ نیز با افزایش ۴۰ درصدی آمار گردشگری مقام اول پیشرفت در صنعت گردشگری را نصیب خود کرد و با جذب ۲۸ میلیون گردشگر ، موقعیت خود را بهبود بخشید اما در آمد این کشور جزو ۱۰ کشور اول نبوده است.

همچنین در رده بندی ۱۲ کشور جذاب برای گردشگران، فرانسه با جذب ۷۷ میلیون نفر، اسپانیا با جذب ۵۷ میلیون نفر، آمریکا با جذب ۵۴ میلیون نفر، چین با جذب ۴۵ میلیون نفر، ایتالیا با جذب ۴۱ میلیون نفر، انگلیس با جذب ۳۲ میلیون نفر، هنگ کنگ با جذب ۲۸ میلیون نفر، مکزیک با ۲۵ میلیون نفر، آلمان با ۲۴ میلیون نفر ، اتریش با جذب ۲۳ میلیون نفر، کانادا با جذب ۹۰۰/۲۲ میلیون نفر و ترکیه با جذب ۶۰۰/۲۲ میلیون نفر گردشگر انتخاب شدند.

علاوه بر این در رده بندی درآمدی، ۱۰ کشور نخست از لحاظ در آمد توریستی به ترتیب عبارتنداز: آمریکا با ۷۸ میلیارد دلار، اسپانیا با ۴۸ میلیارد دلار ، فرانسه با ۴۴ میلیارد دلار، ایتالیا با ۳۷ میلیارد دلار، آلمان با ۲۳ میلیارد دلار، انگلیس با ۳۲ میلیارد دلار، چین با ۲۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۲۱ میلیارد دلار ، اتریش با ۱۷ میلیارد دلار و استرالیا با ۱۴ میلیارد دلار.[۲]

 

۴-۱- چشم انداز صنعت گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی:

براساس پیش بینی های سازمان جهانی جهانگردی (unwto)، تعداد جهانگردان ورودی جهان در سال۲۰۲۰ میلادی به بیش از۵۶/۱ میلیارد نفر خواهد رسید. از کل این تعداد ۱۸/۱ میلیارد نفر آنها جهانگرد درون منطقه ای و ۳۷۷ میلیون نفر مسافرینی خواهند بود که از سایر مناطق جهان سفر کرده اند.

سه منطقه جهان که در سال ۲۰۲۰ بیشترین تعدا جهانگرد ورودی را خواهند داشت به ترتیب عبارتنداز: اروپا(۷۱۷ میلیون جهانگرد)، شرق آسیا و اقیانوسیه (۳۹۷ میلیون نفر)، آمریکا(۲۸۲ میلیون نفر)، آفریقا،خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به ترتیب در مقام های بعدی قرار دارند.

پیش بینی می شود شرق آسیا و اقیانوسیه، جنوب آسیا، خاورمیانه و آفریقا  با رشد متوسط سالیانه ای بیشتر از ۵ درصد، در مقایسه با ۱/۴ درصد رشد متوسط جهانی بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص دهند. رشد جهانگردی در مناطقی مانند اروپا و امریکا که از لحاظ جهانگردی پیشرفته ترند، از میانگین جهانی کمتر خواهد بود . اروپا همچنان بیشترین سهم را در بازار جهانگردان ورودی دنیا خواهد داشت، اما سهم تعداد جهانگردان اروپا از ۶۰ درصد در سال ۱۹۹۵ به ۴۶ درصد در سال ۲۰۲۰ تنزل پیدا خواهد کرد.

به عقیده کارشناسان سازمان جهانی جهانگردی، افزایش بهای سوخت یکی از عواملی است که انتظار می رود بر روند مسافرتها ، بویژه سفرهای هوایی و بر روی نرخ ها تأثیر منفی داشته باشد، هر چند که مسافرین خواهان نرخ های پایین تری بوده و رقابت بر بازار حاکم خواهد بود.

سفرهای راه دور دریا بین منطقه ای در طی دوره ۱۹۹۵-۲۰۲۰، ۴/۵ درصد افزایش خواهد یافت که در مقایسه با رشد۵/۳ درصدی سفرهای درون منطقه ای از رشد سریع تری برخوردار خواهد بود. در نتیجه بین سفرهای درون منطقه ای و سفرهای بین منطقه ای(راه دور) از ۸۲ به ۱۸ در سال ۱۹۹۵ با حدود ۷۶ به ۲۴ در سال ۲۰۲۰ تغییر پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که آمار سفرهای درون منطقه ای همچنین شامل جهانگردانی می شود که کشور مبدأ آنان نا مشخص است و سفرهای راه دور یا بین منطقه ای  به کلیه سفرهائی اطلاق می شود که درون منطقه ای نباشد.[۳]

جدول      : آمار ورود جهانگردان بین المللی برحسب مناطق مختلف جهان (به میلیون نفر)

 

  سال

مبنا

پیش بینی رشد متوسط

سالیانه(درصد)

سهم بازار (درصد)
۱۹۹۵ ۲۰۱۰ ۲۰۲۰ ۱۹۹۵ – ۲۰۲۰ ۱۹۹۵ ۲۰۲۰
جمع کل ۴/۵۶۵ ۴/۱۰۰۶ ۱/۱۵۶۱ ۱/۴ ۱۰۰ ۱۰۰
آفریقا ۲/۲۰ ۴۷ ۳/۷۷ ۵/۵ ۶/۳ ۵
آمریکا ۹/۱۰۸ ۴/۱۹۰ ۳/۲۸۲ ۹/۳ ۳/۱۹ ۱/۱۸
شرق آسیا/اقیانوسیه ۴/۸۱ ۲/۱۹۵ ۲/۳۹۷ ۵/۶ ۴/۱۴ ۴/۲۵
اروپا ۴/۳۳۸ ۳/۵۲۷ ۷۱۷ ۳ ۸/۵۹ ۹/۴۵
خاورمیانه ۴/۱۲ ۹/۳۵ ۵/۶۸ ۱/۷ ۲/۲ ۴/۴
جنوب آسیا ۲/۴ ۶/۱۰ ۸/۱۸ ۲/۶ ۷/۰ ۲/۱
درون منطقه ای(الف) ۱/۶۴۶ ۹/۷۹۰ ۳/۱۱۸۳ ۸/۳ ۱/۸۲ ۸/۷۵
بین منطقه ای(ب) ۳/۱۰۱ ۵/۲۱۵ ۹/۳۷۷ ۴/۵ ۹/۱۷ ۳/۲۴

منبع: سازمان جهانی جهانگردی(unwto)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صنعت گردشگری در قارۀ اروپا :

با توجه به اینکه کشورهای اروپایی در حال حاضر بیشترین سهم گردشگر جهان را به خود اختصاص داده اند، اما میزان ورود گردشگر کمتر از میانگین جهانی آن است ، بطوریکه در سال ۱۹۸۵ میلادی کشورهای اروپایی ۶۵ درصد از گردشگران جهان را جذب کرده اند و در سال ۱۹۹۳ میلادی این تعداد به پایین تر از ۶۰ درصد تنزل یافته است.

مهم ترین دلایل این کاهش نسبی عبارتند از:

  • روند نزولی تقاضا در اروپا تا حدی می تواند به علت افزایش شهرت کشورهایی باشد که به تازگی در صنعت گردشگری پیشرفتهایی کرده اند؛ به ویژه کشورهای آسیای جنوبی وشرقی .
  • برخی از کشورهای اروپای شرقی ( مانند رومانی) دوران سختی در بخش گردشگری جهت سازگاری با شرایط جدید اقتصاد بازار می گذرانند، به علاوه مشکلات داخلی یوگسلاوی سابق نیز بر صنعت گردشگری منطقه اروپا تأثیر گذاشته است.
  • برخی از کشورهای اروپای غربی و بویژه کشورهای اروپای جنوبی ( مانند ایتالیا، یونان وتا حدی اسپانیا و پرتغال ) در اثر از دست دادن رقابت، کیفیت و افزایش قیمت کالاها زیان دیده اند و لازم است این کشورها ساختارهای گردشگری خود را با بازار گردشگری امروز منطبق سازند .
  • و بالاخره چند کشور اروپایی شمالی( مانند سوئد، دانمارک،نروژ و تا حدودی انگلستان)

جزوکشورهای پر هزینه برای  گردشگران هستند و این امر مسئله رقابت را در بین آنها ترویج می دهد.

به طور کلی بین سالهای ۱۹۷۰-۱۹۹۳ میزان ورود گردشگران بین المللی در اروپا بیش از دو برابر، یعنی از ۱۱۳ میلیون نفر به ۲۶۹ میلیون نفر افزایش داشته است، اما در طول همین دوره سهم اروپا نسبت به کل تعداد ورود گردشگر جهان از ۱۶/۶۸ درصد به ۲۹/۵۹ درصد کاهش یافته است .

 

جدول       : تعداد گردشگران ورودی و درآمد گردشگری بین المللی قاره اروپا ، طی سالهای۱۹۷۰- ۱۹۹۳ میلادی.

سال میزان ورود

(به تعدادنفر)

تغییرات

(درصد)

سهم ورود نسبت به کل جهان(درصد) درآمد

( میلیون دلار )

تغییرات

(درصد)

سهم درآمد نسبت به کل جهان (درصد)
۱۹۷۰

۱۹۷۵

۱۹۸۰

۱۹۸۵

۱۹۸۶

۱۹۸۷

۱۹۸۸

۱۹۸۹

۱۹۹۰

۱۹۹۱

۱۹۹۲

۱۹۹۳

۰۰۰/۱۱۴

۸۵۹/۱۵۳

۸۳۰/۱۸۹

۲۶۴/۲۱۴

۳۲۰/۲۱۸

۶۲۳/۲۳۳

۲۳۷/۲۵۱

۰۲۱/۲۷۴

۶۵۱/۲۸۶

۸۳۶/۲۷۹

۳۰۴/۲۹۰

۵۳۵/۲۹۶

۱۶/۳۶

۳۸/۲۳

۸۷/۱۲

۸۹/۱

۰۱/۷

۵۴/۷

۰۷/۹

۶۱/۴

۳۸/۲-

۷۴/۳

۱۵/۲

۱۶/۶۸

۲۲/۶۹

۹۷/۶۵

۶۵

۰۶/۶۴

۷۰/۶۳

۴۸/۶۲

۵۳/۶۳

۵۹/۶۲

۳۰/۶۱

۲۷/۶۰

۲۹/۵۹

۰۹۶/۱۱

۳۱۰/۲۶

۶۵۴/۶۱

۱۸۱/۶۱

۰۲۸/۷۷

۵۶۵/۹۶

۷۸۸/۱۰۶

۹۸۰/۱۰۹

۷۰۰/۱۳۹

۷۶۸/۱۳۵

۸۱۵/۱۵۳

۵۷۳/۱۶۲

۱۱/۱۳۷

۳۴/۱۳۴

۷۷/۰-

۹۰/۲۵

۳۶/۲۴

۵۹/۱۰

۹۹/۲

۰۲/۲۷

۸۱/۲-

۲۹/۱۳

۶۹/۵

۹۹/۶۱

۶۴/۶۴

۶۵/۵۹

۶۷/۵۲

۸۰/۵۴

۰۳/۵۶

۷۱/۵۳

۶۰/۵۱

۱۹/۵۴

۱۱/۵۲

۹۰/۵۱

۱۶/۵۰

منبع : سازمان جهانی و جهانگردی (unwto)

تحلیل انجام شده از ملیت گردشگران وارد شده به قاره اروپا نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از بازدید کنندگان این قاره از کشورهای اروپایی هستند. اکثر گردشگران آلمانی به کشورهای اطراف سفر می کنند و ۱۹ در صد از کل گردشگران بین المللی اروپا را تشکیل می دهد و انگلیسی ها ۱۰ درصد، فرانسوی ها ۷ درصد و هلندی ها هم ۶ درصد از مسافران اروپایی را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که میزان ورود بازدید کنندگان آمریکا از اروپا کا سته شده است.

در سال ۱۹۸۰ سهم اروپا از درآمد گردشگری جهان ۶/۵۹ درصد بوده که در سال ۱۹۹۳ این رقم ۱/۵۰ درصد کاهش داشته است .

علاوه بر این روند درآمد گردشگری در اروپا نیز بسیار نا منظم است، چنانچه بین سالهای ۱۹۸۰ و ۱۹۸۵ درآمد گردشگری با هفت واحد کاهش متوقف ماند، در حالی که بین سالهای ۱۹۸۵ و ۱۹۹۰ درآمد گردشگری به دو برابر افزایش یافت و ۵/۱  واحد از سهام بازار را به دست آورد. این عدم ثبات نشان می دهد که گردشگری بین المللی تا چه حد نسبت به رقابت و تغبیرات  نرخ  ارزآسیب پذیر است .

به طور کلی جریان گردشگری در اروپا به طرف مقصدهای غربی و جنوبی است، این نواحی در بر گیرنده ۷۰ در صد از کل میزان ورود و ۷۶ درصد از کل درآمد گردشگری اروپا می باشند. کشورهای فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به عنوان مقصدهای اصلی گردشگران اروپایی از نقطه نظرتعداد گردشگران ورودی و درآمد های حاصله هستند. در سال ۱۹۹۲ متوسط درآمد حاصل از هرگردشگر برای کشورهای شرقی و مرکزی اروپا ۶۶ دلار بود، در حالی که در کشورهای شمالی اروپا ۹۲۵ دلار برآورد شده بود. این تفاوت های قابل ملاحظه در توسعه گردشگری بین کشورهای اروپایی تنها به سبب شرایط اقتصادی آنها نیست؛ بلکه اختلافات سطح کیفیت و نوآوری در زیر ساختاهای گردشگری آنها نیز قابل توجه است.[۴]

[۱] . صنعت حمل و نقل ، مجله اقتصادی ، گردشگری: ویژه نامه سفر، شماره ۲۰۸، پاییز ۱۳۸۰، ص ۱۲٫

[۲] . هفته نامه آساره، هفته دوم، شماره ۶۵، اسفند ۱۳۸۵،  ص ۱۴٫

 

[۳] . خوشنودی پرست، فیروزه: چشم انداز صنعت جهانگردی در سال ۲۰۲۰، هفته نامه پارسه، سال اول، شماره ۱۴، آبانماه ۱۳۸۴، ص ۱۰٫

[۴]– ولا، فرانسواو بیچریل،یونل: گردشگری بین المللی،  ترجمه: گوهریان، محمد ابراهیم و کتابچی، محمد مهدی، انتشارات امیر کبیر، چاپ اول ۱۳۸۴، صص ۷۰-۶۲٫

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.