راه های حفاظت از محیط زیست و بهبود روش

فایل
تعداد صفحات
67
نویسنده
تاریخ انتشار
17 سپتامبر 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
30 بازدید
۶,۷۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

راه های حفاظت از محیط زیست و بهبود روش

چکيده

در ابتدا نظري به محيط زيست انداخته ايم و اينکه منابع آلودگي چيست؟

سپس درباره ي کاهش زباله هاي خانگي پيشنهاداتي دارد در ادامه طرز صحيح استفاده از آب و مثال هايي جهت راهنمايي جلوگيري از اسراف آب.

در دنباله ي بحث راه هاي صرفه جويي انرژي در خانه از جمله گاز عنوان مي شود و کارهاي ساده اي را جهت جلوگيري از صدماتي که به محيط زيست وارد مي شود پيشنهاد مي کند. از جمله هديه دادن گل ريشه دار و درختجه هاي تزئيني به جاي دسته گل- يا اين که از انبوه مراسلات پستي بيهوده بايد کاست و يا استفاده کمتر از پوشک بچه يا استفاده از وسايل نقليه عمومي- استفاده ي کمتر از گوشت. که براي هر کدام دلايلي جالب توجه ارائه داده مي شود.

 

 

 

 

 

 

مقدمه

اين روزها در تمام نشريات جهان درباره خطرات عظيمي که متوجه سلامتي محيط زيست است مطالب زيادي منتشر مي شود و در برنامه هاي تلويزيوني به طور مستند و عيناً اين مطالب منعکس مي شود .

متأسفانه کشورهاي جهان سوم از جمله ايران با سرعت بيشتري در جهت نابودي جنگل ها، مراتع، حيات وحش، آلودگي آب، آلودگي هوا، صدمه به محيط زيست و … گام بر مي دارند.

اميد است اين مجموعه که با وجود حجم کم، حاوي اطلاعات زيادي است. به سلامت سرزمين ما و موجودات کشور ما و سلامت و طراوت محيط زيست ما کمکي بکند. شايد در آينده هموطنان ما بار ديگر حرمت آب، خاک و هوا را نگهدارند.

 

 

 

 

 

 

نظري به محيط زيست کشور ما ايران:[۱]

در بدو امر ايران کشوري بسيار پهناور با تنوع شديد و گسترده اقليمي به نظر مي آيد که اکثراً در طي سال حداکثر دماي جنوب با حداقل دماي منطقه شمال آن بيشتر از ۴۰ درجه سانتيگراد تفاوت را نشان مي دهد.

در حدود ۵۰ درصد از وسعت سرزمين ما را کوهستان ها و ۲۳ درصد وسعت آن را کويرهايي تشکيل مي دهند که در برخي از نقاط آنها ارتفاع تپه هاي ماسه متحرک تا ۳۰۰ متر رسيده و جزء کويري ترين مناطق جهان به حساب مي آيند. متأسفانه وسعت کويرهاي کشور در حال افزايش بوده و در نتيجه فرآيندهاي شوري و قليايي شدن، بيشتر از ۲۵۰۰۰۰ کيلومتر مربع يا ۱۵ درصد ديگر از وسعت کشور به سوي کويري شدن پيش مي رود. به اين ترتيب ۸۸ درصد کشور ما فاقد ويژگي هاي زيستي قابل ملاحظه است.

صرف نظر از جنگل هاي انبوه در شمال، بيشتر مناطقي که در کردستان ، چهارمحال بختياري و… به نام «جنگل» ناميده مي شوند. در حقيقت بيابان هايي هستند که بوته هاي کوتاه و متفرق پسته و بادام وحشی موجود در آنها خبر از وجود جنگل هايي در گذشته مي دهند. اين جنگل ها با استفاده بي رويه ، غير مسئولانه و غارتگرانه به زودي به دشت هاي لم يزرعي تبديل خواهند شد.

هر چند وسعت مراتع ايران را ۹۰۰۰۰ هکتار گزارش کرده اند. ولي به زحمت مراتع خوب و متوسط ايران به ۱۴۰۰۰ هکتار مي رسند. اين سفره کوچک و حقير طبيعي در حدود ۳۵ ميليون دام را تغذيه مي کند که مسلماً به علت چراي مفرط، بلافاصله پس از سبز شدن علف ها، حتي تا ريشه آنها هم توسط دام هاي گرسته کنده شده و پس از چند باران با فرسايش زمين، اين اراضي هم به شنزارهايي متروک تبديل مي گردند.

زمين هاي کشاورزي باغها و مزارع در اطراف شهرها با ازدياد بي رويه ي جمعيت تبديل به ويلا خانه و کارخانه مي شود براي مثال تنها در شمال ايران در چند سال گذشته ۷۰۰۰۰ هکتار از اراضي شاليزار به باغ مرکبات ، ويلا و انواع تأسيسات شهري تبديل شده است. اين روند ويرانگرانه طبيعت با نام آباداني و گسترش شهرها در بيشتر نقاط کشور مشهود است.

حيات وحش وضع بسيار تأسف آوري دارد. نسل شير ايران در جنوب و ببر مازندران در شمال کاملاً منقرض شده است و اگر گورخر ها و برخي از آهو ها به انزواي اعماق کوير فرار نکرده بودند به دست جلاداني به نام شکارچي و با اسلحه هاي دوربين دار و نيمه خودکار تا به حال نابود شده بودند. متأسفانه براي نسل گذشته و کنوني ما حيوانات وحشي به جاي منابع و ثروت طبيعي عنوان «شکار» را دارند. کساني به عنوان «ورزش» اين آفريده هاي معصوم بي پناه و بي دفاع را مورد هدف قرار مي دهند که اکثراً نيازي هم به گوشت آنها ندارند و اين جلادي ويرانگرانه را نوعي روحيه ورزشي مي انگارند. در داخل و حاشيه ي شهرها هم انواع حيوانات اهلي و وحشي مورد اذيت و آزار قرار مي گيرند.

آب که لازم ترين پارامتر حيات بخش محيط زيست و از برکت آن کليه موجودات زنده اند، درکشور خشک و نيمه کويري ما بسيار کمياب است. آب آشاميدني در روستاها و شهرکها حتي اگر لوله کشي هم شده باشد به علت آلودگي سرچشمه  ی آن کیفیت مطلوبی برخودار نیست. تهران و مشهد که به کمک چند سد تا چند سال قبل بهترین آب شرب دنیا را داشت، در حال حاضر، در نتیجه ی عدم کفاف آب سدها، با تزریق آب چاه هایی که از منابع آلوده ی زیرزمینی به داخل لوله های آب تزریق می شوند، کیفیت خود را از دست خواهند داد.

[۱] . www.irandoe.org

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.