خراسان شمالي

فایل
تعداد صفحات
24
نویسنده
تاریخ انتشار
17 سپتامبر 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
44 بازدید
۲,۴۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

خراسان شمالي

استان خراسان شمالي نگين سر سبزشمال شرق ايران پس از ارائه لايحه دولت آقاي محمد خاتمي  با مصوبه نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و تاييد شوراي نگهبان در بهار سا ل۱۳۸۳رسما به عنوان يكي از استانهاي كشور ايران تاسيس گرديد.

خراسان شمالي با ۲۸/۱۰۰كيلومتر مربع وسعت و۸۵۰۰۰۰نفر جمعيت داراي ۶شهرستان (بجنورد . اسفراين .شيروان . جاجرم . مانه و سملقان و فاروج )  ۱۵بخش   ۴۰دهستان و بيش از ۱۰۰۰ روستاي داراي سكنه  مي باشد. اين استان از شمال كشوربا  تركمنستان (با ۲۷۰كيلومتر مرز مشترك ) از شرق و جنوب  با استان خراسان رضوي از جنوب غربي با استان سمنان و از مغرب با استان گلستان هم مرز است.

ارتفاعا تي همچون  آلاداغ , سا لوك , مي سي نو يا مان داغي از مهمترين ارتفاعات و رود اترك به عنوان تنها روزخانه دائمي وپر آب شمال شرق كشور دراين استان جريان دارد.

تاريخ و فرهنگ

وجود ۶۰۶اثر تاريخي و محوطه هاي با ستاني متعد د با سابقه چندين هزار سا له بيانگر غناي تاريخي اين استان مي با شد اين سرزمين د رزمان اشكاانيان از بلاد مهم نساء و اقوام پا رت بوده و در طول تاريخ گذرگا ه حكومت هاي متعددي بود ه است .

خراسان شمالي (گنجينه فرهنگ ها ) با قوميت هاي مختلف كرمانج , فارس (تا ت) ,ترك ,تركمن , كرد و اقليتهاي بلوچ ,عرب  ,لر , ترك ها و فارسهاي مهاجر  ديار وفاق  مذهب و قوميت مي با شد.

جا ذبه هاي تاريخي و گردشگري خراسان شمالي

ارگ تاريخي بلقيس در اسفراين , بناي سنگي اسپاخور در مانه و سملقان , قلعه جلال الدين جاجرم ,آينه خانه و عما رت مفخم بجنورد, چها ر تاقي تيموري شيروان و امامزاده سيد حمزه فاروج از آثا ر تاريخي شاخص اين استان مي با شد بخش قابل توجهي از پا رك ملي گلستان روستاي زيباي در كش در مانه سملقان , رويين در اسفراين , گليان در شيروان و بش قارداش  بابا امان و اسفيدان در بجنورد از جا ذبه هاي گردشگري  استان بشمار مي رود.

نمايي از بش قارد

 بجنورد

شهر بجنورد  با پهنه اي در حدود ۱۷۲۴۵ كيلومتر مربع از شما ل به جمهوري تركمنستان از جنوب به شهرستان اسفراين از غرب به شهرستان مانه و سملقان و از شرق به شهرستان شيروان ارتباط دارد.

براساس آخرين تقسيما ت كشوري بجنورد داراي ۳بخش مركزي , رازجرگلان و گرمخان مي باشد .به دليل وسعت و وجود ارتفا عاتي همچون آلاداغ , سا لوك , مي سي نو , بز داغي , دو چنگ و دره ها و دشتهاي وسيع از جمله بجنورد و گرمخان  داراي اقليمي معتدل با زمستانهاي سرد و تابستانهاي نسبتا ملايم است.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.