جايگاه شهروند در طراحي شهري

فایل
تعداد صفحات
11
نویسنده
تاریخ انتشار
17 سپتامبر 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
33 بازدید
۱,۱۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

جايگاه شهروند در طراحي شهري 

مقدمه

درختان كهنسال با برگ هاي ستبر و سترگ و ريشه هايي بلند و عظيم در دل خاك  كشيده سايه اي است براي رهگذران ثمره اي براي گرسنگان و تكيه گاهي براي رميدگان ، فرهنگ اين گونه است. فرهنگ مجموعه اي از عناصر است كه هركدام داراي كاركردي   ويژه اند. ارزش ها  باورداشت ها ، آداب و رسوم زندگي ، ابزارها و فنون مختلف و حتي نوع پوشش و مسكن نيز با تاثير پذيري از فرهنگ است. كه در نگاه بيننده نوعي خاص از هويت     را نمايانگر مي شود. عناصر فرهنگي در واقع پاسخگوي چيستي و كيستي انسان اند.       فرهنگ چونان سيمرغي است كه در ديروز و امروز پرو بال مي زند تا نوعي ديگر از پديده ها     را ترسيم كند.

خصوصيت فرهنگ آن است كه با فرود جامعه يا هشر در مي آميزد و آن را فرهنگي               مي كند ، هيچ فرهنگي نمي تواند برون جامعه وجود داشته باشد و در مقابل ، هيچ جامعه بدون فرهنگ نيز وجود ندارد. برخي از جوامع خصوصيات و عناصر فرهنگي را در خود دارند كه براي كل جهان ارزشمند و تعين كننده است. از جملة اين عناصر ، شهرهاي تاريخي اند كه با قدمت گاه چندين هزار ساله و با دستاوردهاي فراوان و متنوع ، از سنت و فرهنگ مردم تاثير پذيرفته اند. اين شهرهاي تاريخي و فرهنگي همانند درختان كهنال به باغبان و پرستاري نياز دارند تا آنها را حفاظت و تيمار كند و جاني تازه به ريشه هاي آن ببخشد تا رهگذران يا در واقع همان گردشگران ـ از آن بهره ببرند.

 

 

جايگاه شهروند در طراحي شهري

در بسياري از شهرهاي پيشرفته جهان ، آنچه در نگاه نخست رخ مي نمايد احساس وجود كنترل و نظارت بر ساخت و ساز در فضاهاي شهري است. اين امر در زيبايي ظاهري بدنه خيابان ها ، نما و ارتفاع ساختمان ها و حفظ بافت هاي با ارزش شهر تبلور مي يابد.

محمد رضا پور جعفر با تاكيد بر اين مطلب ، به اهميت طراحي شهري اشاره مي كند و آن را ضرورتي اساسي براي شهرها و مكمل برنامه ريزي شهري بر مي شمارد. موضوع جالب توجه ديگر از نگاه وي اهميت دادن به انسان در برنامه ريزي و طراحي شهري در آن شهر است. اين چيزي است كه در شهرهاي ايران تا كنون جايگاه شايسته اي نداشته است. به گفته وي ، در بيشتر شهرهاي مورد بازديد ، اهميت ماشين كمتر از كشور ما بود ، زيرا آنها پي برده اند كه در نسبت بين انسان و ماشين در شهرسازي اشتباهي صورت گرفته است. در واقع شهر را براي ماشين طراحي كردن و خيابان ها را به آنها اختصاص دادن ، خيلي عاقلانه نبوده است. آنها براي جبران اين نقايص در هرجا كه ممكن بود فضاهاي رفت و آمد به عبور پيادگان اختصاص داده و ورود  ماشين را به فضا ممنوع كرده اند.  ( شهرداريها ۴۴)

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.