تعیین شکستگی های مخزن آسماری با استفاده از لاگهای پتروفیزیکی در میدان نفتی اهواز


          تعیین شکستگی های مخزن آسماری با استفاده از لاگهای پتروفیزیکی در   میدان نفتی اهواز
فایل
تعداد صفحات
نویسنده
تاریخ انتشار
19 جولای 2018
دسته بندی
تعداد بازدید
63 بازدید
۱۰,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

تعیین شکستگی های مخزن آسماری با استفاده از لاگهای پتروفیزیکی در میدان نفتی اهواز

مقدمه:

تمامی سنگ های رسوبی به جز تخریبی ها در شرایط خاص قابلیت شکنندگی را دارند. مقاومت کششی سنگها بسیار کمتر از مقاومت تراکمی آن ها است. به همین دلیل،در سنگ ها تحت تاثیر نیروی کششی ایجاد درزه یا فرکچر (joint or fracture ) می شود. درزه یا فرکچر،عبارت است از شکستگی هایی که غالبا در سنگ ها موجود است و مهمترین مشخصه آن ها این است که حرکت نسبی به موازات صفحه شکستگی وجود ندارد.

شکستگی نقش بسزایی در تولید نفت در میدانهای جنوبی ایران دارند و تحلیل صحیح آنها در افزایش تولید و کاهش هزینه ها بسیار سودمند است.این تحقیق بر روی میدان نفتی اهوازوسازند آسماری انجام شده است. میدان نفتی اهواز ساختار تاقدیسی دارد و تقریبا از آخرین بخش های ناحیه چین خورده زاگرس به حساب می آید. این تاقدیس بر روی یک بالا آمدگی (هورست) که در طبقات قدیمی تر اتفاق افتاده است، قرار دارد و به صورت نابرجا در زیر تاقدیس سطحی اهواز از سازند آغاجاری واقع است.نام سازند آسماری از کوه آسماری در خوزستان اخذ شده است،این کوه تاقدیس فشرده و فرسایش یافته ای تشکیل می دهد که در هستۀ آن سازند آسماری بیرون زدگی دارد ولی مقطع نمونۀ آن در تنگ گل ترش در جنوب غربی کوه آسماری انتخاب شده و از ابتدا به آن آهک آسماری اطلاق می شد. به طور کلی سازند آسماری با مشخصات سنگ چینه ای ، محیط رسوبی و محدودۀ زمانی معین شده در برش نمونه تنها در فروافتادگی دزفول دیده می شود که با اندکی تغییر در لرستان نیز قابل تعقیب می باشد. این سازند در ناحیه فارس و Hinterland بندرعباس نه تنها خواص سنگ چینه ای، بلکه خواص زمانی خود را نیز از دست می دهد.سازند آسماری در ناحیه فروافتادگی دزفول دارای حداکثر گسترش است و از سمت شمال باختری تا خاک عراق تداوم داشته و از جنوب شاید تا عمان هم دیده شود. این سازند از نظر سنگ شناسی به طور اعم کربناتی و شامل آهک و دولومیت،آهک های رسی و شیل است.در جنوب غربی لرستان و میدان های نفتی شمال فروافتادگی دزفول یک رخساره تبخیری به نام کلهر به صورت جانبی در تداخل این ردیف کربناتی دیده می شودو تداوم کوچکتری از این بخش به نام انیدریت قاعدۀ آسماری در امتداد میدان های مسجدسلیمان،نفت سفید،هفتکل و پارسی دیده می شود. در جنوب فروافتادگی دزفول سازند آسماری به رخساره ای از ماسه سنگ،آهک و شیل تغییر می یابد.

 

 

 

بیان مسئله:

شکستگی ها یکی از عوامل موثر در تراوایی مخازن کربناته در ایران محسوب می شوند.ارزیابی وشناسایی این شکستگی ها در توسعه میادین ونیز افزایش نرخ تولید نقش اساسی دارد. برای مطالعه شکستگی ها داشتن اطلاعات مخزن نظیر: لاگها پتروفیزیکی، لاگهای تصویرگر و اطلاعات مغزه های موجود ضروری است.این شکستگی ها می تواند سبب ارتباط بیشتر تخلخل ها و تبدیل آنها به تخلخل موثر گردد وتراوایی را تا حد زیادی افزایش می دهد.اگرچه تراوایی به طور معمول با استفاده از آنالیز مغزه، تزریق جیوه وتست چاه صورت می گیرد اما این روش ها بسیار گران و پر هزینه هستند، از سویی همه چاههای یک میدان مغزه ندارند واکثر اطلاعات پتروفیزیکی آنها موجود است که در صورت بکارگیری آنها می توان شکستگی ها را شناسایی نمود وپتانسیل تولیدی مخزن را ارزیابی نمود که در هزینه و زمان صرفه جویی خواهد شد.تعیین تراکم شکستگیها، جهت شیب و امتداد آنها، باز یا بسته بودن آنها، میزان باز شدگی و فواصل آنها یا پر بودن توسط کانی های مختلف و ترسیم یک الگوی مناسب از شکستگی ها و جهت تنش های وارده کمک فراوانی در افزایش تولید نفت در میادین خواهد داشت.

اهمیت و ضرورت انجام تحقیق:

شکستگي ها نقش مهم و انکار ناپذيری در خواص مخزن و مهاجرت هیدروكربن ها دارند. به عنوان مثال بر تاثیر مهم درزه ها در سنگ های مخزنی میادین نفتی جنوب ایران تاکید زیادی شده است که نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

مطالعات شکستگی نشان داده است که اگر یک شکستگی منفرد به پهنای یک میلی متر در سنگ مخزن باشد و توسط چاهی قطع شود،یک تراوایی خوب و مناسب را ایجاد می کند،که تولید نفتی در حدود ۱۰۰۰ متر مکعب در روز را باعث می شود.تخلخل حاصل از شکستگی بدون ارتباط با فابریک سنگ و از نوع ثانویه است. از آنجاکه اکثر مخازن ایران (بیش از ۹۰%) کربناته شکافدار هستند، لذا آگاهی از خصوصیات شکستگی ها و توزیع آنها و نیز نقش آنها در کیفیت مخزنی، اهمیت ویژه دارد.

به‌دلیل‌فرآيند‌زمین‌شناسي‌پیچیده‌ايجاد‌درزه‌ها،‌اين‌تحقیقات‌به‌آساني‌انجام‌پذير‌نیست.‌مجموعه‌شکستگي‌های‌طبیعي مهمترين‌فراهم‌كننده‌تراوايي‌و‌همین‌طور‌گاهي‌اوقات‌تخلخل‌مخزن‌در‌بسیاری‌از‌مخازن‌كربناته‌هستند.برخي‌مخازن‌هیدروكربني‌با‌راندمان‌پائین،‌به‌دلیل‌انتقال‌سیالات‌به‌چاه‌توسط‌شکستگي‌های‌طبیعي،‌تولید‌مطلوبي‌ندارند.‌افزون‌بر‌افزايش‌جريان‌و‌يا‌ ذخاير‌سیالات‌در‌سنگ‌های‌با‌تخلخل‌و‌تراوايي‌اندک،‌شکستگي‌ها‌ممکن‌است‌برای‌مهاجرت‌اولیه‌هیدرو‌كربن از‌سنگ‌منشا‌و‌يا ‌شکستن ‌پوش‌سنگ‌ها ‌در ‌سلول‌های ‌فشار ‌ضروری‌باشند.(Hunt, 1990)

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.