امار صنعت در روستا

فایل
تعداد صفحات
نویسنده
تاریخ انتشار
30 نوامبر 2018
دسته بندی
تعداد بازدید
52 بازدید
۶,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

فصل ۱:  كليات تحقيق

 

  • مقدمه:

حركت به سوي استقلال و خودكفايي كشور با تلاش در جهت بهبود وضع اجتماعي و اقتصادي روستاها  و مناطق عشايري از طريق توسعه كشاورزي،  دامداري  و صنايع روستايي ميسر مي‌باشد.

يكي از مسايلي كه جامعة ما امروز با آن روبروست مسئله رابطه افزايش جمعيت با تشديد نياز به سرمايه گذاري  جهت ايجاد فرصت‌هاي اشتغال كافي توأم به منظور بهبود سطح زندگي مورد قبول مي‌باشد كه بدون آينده‌نگري و برنامه ريزي دقيق مي‌تواند زمينه‌ساز يك بحران در آينده تلقي گردد.

تا آنجا كه عملكرد گذشته نشان مي‌دهد اقدامي اساسي در اين خصوص صورت نگرفته و يا در صورت اقدام بصورت مقطعي و موردي بوده است كه نمونه بارز آن شهر تهران مي‌باشد. گسترش بي‌رويه شهر تهران ناشي از فقدان سياست استقرار جمعيت در سطح كشور مي‌باشد كه نتايجي چون رشد بي‌رويه جمعيت، افزايش بيكاري،‌ كاهش سطح زندگي ،‌ آلودگي محيط زيست و ديگر مشكلات اجتماعي را در برداشته است.

بمنظور كاهش شتاب مهاجرت روستاييان به شهرها لازمست قسمتي از فعاليتهاي صنعتي كه عموماً مواد اوليه آنها از روستاها تأمين مي‌شوند به مناطق روستايي سوق داده شوند.

ايجاد و توسعه صنايع روستايي و گسترش فعاليتهاي مواد غير كشاورزي با توجه به نقشي كه در توسعه روستاها دارد بعنوان يكي از راه حل هاي مناسب بايستي مورد توجه برنامه ريزان كشور قرار گيرد.

گسترش صنايع روستايي در تحقق اهداف  زير نقش مؤثري را ايفاد خواهد نمود:

  • متنوع ساختن فعاليتهاي اقتصادي روستاييان و افزايش درآمد آنها
  • ايجاد فرصت هاي جديد شغلي در روستاها
  • ايجاد تعادل در توسعه اقتصادي و اجتماعي بين مناطق شهري و روستايي
  • كنترل مهاجرتهاي بي رويه ساكنين نقاط روستايي به شهرها

واقعيت هاي موجود در كشورهاي در حال توسعه بويژه جوامع روستايي حاكي از محدود بودن عوامل كشاورزي از جمله آب، خاك، بالا بودن نرخ جمعيت ،‌ بالا بودن ميزان جوانان جوياي كار،‌ بيكاريهاي فصلي و دايمي در روستاها و عدم انتقال مواهب توسعه و رفاه  شهرها بسوي روستا مي‌باشد كه اين عوامل منجر به مهاجرت بي ‌رويه روستاييان به شهرها گرديده و تبعات و آثار نامطلوبي را براي جوامع روستايي و شهري ايجاد نموده است.

تلاش براي فراهم نمودن زمينه‌هاي لازم به منظور ايجاد و گسترش فعاليتهايي كه بتواند بنوعي اشتغال، درآمد، رفع بيكاري فصلي و دايمي و نيز جذب امكانات شهري در روستاها را موجب شوند،‌ ميتوانند  عواملي مؤثر در كاهش اختلاف و دوگانگي بين شهرها و روستاها باشند.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.