آشنایی با یونان

فایل
تعداد صفحات
26
نویسنده
تاریخ انتشار
26 مارس 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
40 بازدید
۲,۶۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

حكومت : جمهوري

مساحت: ۱۳۱،۹۸۵ كيلومترمربع

جمعيت : ۱۰,۶۴۷,۵۲۹ نفر

رشدسالانه جمعيت : ۴/۰ درصد

پايتخت: آتن

زبان :  يوناني

دين    :  مسيحي

واحد پول: يرو

يونان درجنوب اروپا واقع شده و آب و هواي مديترانه اي با زمستانهاي معتدل و تابستانهاي  گرم و خشك از ويژگيهاي اين كشور است. عمده ترين  فرآورده كشاورزي، زيتون است كه به خارج صادر مي شود.  درياهايي كه يونان را احاطه كرده اند ۷۰درصد ماهي مورد  نياز مردم را تأمين مي كنند. ۲۵ درصد مردم يونان درآتن كه  مركز صنعتي محسوب مي گردد سكونت دارند. توريسم در  اين كشور بسيار گسترش يافته و درآمد فراواني را نصيب دولت مي كند

     يونان نام فارسي کشوري است در جنوب شرقي اروپا. پايتخت آن آتن است. نام يوناني آن جمهوري هلني (به يوناني: Ελληνική Δημοκρατία) است. زبان مردم آن يوناني و واحد پولشان يروست. و اکثر مردم آن مسيحي هستند. حکومت يونان جمهوري است. مساحت اين کشور ۹۸۵/۱۳۱ کيلومترمربع و جمعيت آن ۵۲۹/۶۴۷/۱۰ نفر با رشد سالانه ۴/۰ درصد.

 

 

آب و هواي مديترانه اي با زمستانهاي معتدل و تابستانهاي گرم و خشک، از ويژگيهاي اين کشور است. عمده‌ترين فرآورده کشاورزي، زيتون است که به خارج صادر مي­شود. درياهايي که يونان را احاطه کرده اند، ۷۰درصد ماهي مورد نياز مردم را تأمين مي‌‌کنند.۲۵ درصد مردم يونان درآتن، که مرکز صنعتي محسوب مي‌‌گردد، سکونت دارند. توريسم در اين کشور بسيار گسترش يافته، و درآمد فراواني را، نصيب دولت مي‌‌کند. از ديگر صنايع رايج در يونان، صنايع دستي – نساجي – سراميک سازي و فلز کاري، قابل ذکر مي­باشد. جزيره کرت با مساحت ۳۳۰/۸ کيلومتر مربع و جمعيت ۰۸۲/۵۰۱ نفر، به مرکزيت «‌ايراکليون» که در درياي مديترانه واقع شده، متعلق به اين کشور است.

تاريخ

يونان از کشورهاي بسيار کهن و باستاني است.نژاد مردم آن از آميزش هندواروپاييان با مردماني که هلني خوانده مي‌‌شدند و اصل نژادشان ناشناخته است پديد آمده است.يونانيان از بيش از دوهزار سال پيس داراي رژيمي با ساختار دولت-شهري بوده اند.اين نظام به گونه‌اي بوده که هر شهر براي خود داراي دولتي جداگانه مي‌‌بوده است و ناماورترين اين دولت-شهرها آتن و اسپارت بوده اند.مردمان يوناني در شبه جزيره آتيک و آسياي کوچک و جزيره‌هاي درياي اژه و مديترانه پراکنده بوده اند.بخش يوناني نشين آسيايي يونيه خوانده مي‌‌شده است.در نزديک دوهزار و پانصد سال پيش از اين يونيه به دست شاهنشاهي هخامنشي افتاد و درگيري ميان دولت-شهرهاي يونان و ايران آغاز شد.چندي پستر کسي به نام اسکندر مقدوني توانست از سرزمين مقدونيه بر همه يونان چيره شود و در بخشهاي آسيايي دست به کشورگشايي زند.او توانست هخامنشيان را شکست دهد و بر سرزمين ايشان چيره شود.ميوه اين رويداد گسترش فرهنگ يوناني بر جهان آن روزگار بود.پس از مرگ او جانشينان او چندي بر يونان فرمان راندند.آنگاه يونان به دست امپراتوري تازه به دوران رسيده روم گشوده شد و ساليان دراز بخشي از اين امپراتوري بود.يونانيان نقش به سزايي در پيشرفت روميان داشتند ولي تا واژگوني اين امپراتوري همواره بخشي از آن بودند.با نابودي روم به دست عثمانيان يونان نيز به دست اين دولت تازه افتاد تا سالهاي واپسين که سرانجام توانست استقلال خود را بازيابد.در جنگ جهاني دوم بخشهاي بزرگي از يونان به دست آلمانها افتاد ولي با پايان جنگ اين بخشها نيز پس گرفته شد.بيشترين درگيري سالهاي واپسين يونان با کشور کنوني ترکيه بوده است.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.