آزمایش تعیین کارایی کلکتور

فایل
تعداد صفحات
19
نویسنده
تاریخ انتشار
4 آوریل 2019
دسته بندی
تعداد بازدید
58 بازدید
۱,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

فهرست مطالب                                                                                                              صفحه

 

 

۱- مقدمه. ۲

 

۲– ساختار کلکتور خورشیدی. ۲

 

۳-انواع کلکتورهای خورشیدی. ۴

۴- اجزاء کلکتور خورشیدی. ۷

 

۵-مزایایاستفاده از کلکتور خورشیدی. ۱۰

 

۶- شرح آزمایش… ۱۱

 

۷- نتایج آزمایشات.. ۱۴

 

۸- منابع و مآخذ. ۱۹

 

 

 

۱- مقدمه

انرژی خورشیدی از خورشید بدست می آید. خورشید یک توپ بزرگ گرم و نورانی است که از گرمای آن هسته ای است در پی واکنش های اتمی، انرژی آزاد شده و به سطح خورشید فرستاده می شود. این انرژی در طول مسیر از هسته به سطح، تغییراتی پیدا می کند و سر انجام به صورت نور در سطح خورشید ظاهرمی شود. دو صورت اصلی انرژی خورشیدی که به زمین می رسند گرما و نور هستند.

انرژی خورشیدی معمولا انرژی جایگزین نامیده می شود که می تواند جایگزین سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ شود.

یک نمونه برای استفاده از انزژی خورشیدی، سیستم گرم کننده آب است. کلکتور گرما را جذب می کند. گرما به لوله های کلکتور منتقل و آب با گذشتن از این لوله ها گرم می شود. آب گرم بدست آمده از گرمای خورشید سپس می تواند به مصارف حمام، نظافت یا گرم کردن خانه برسد.

۲- ساختار کلکتور خورشیدی

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، ساختار کلی کلکتورهای خورشیدی بر اساس جذب نور خورشید استوار است:

کلکتورهای خورشیدی انرژی گرما را از خورشید جذب می کنند. ما این گرما را انرژی گرمایی خورشیدی می نامیم. مثال ساده از یک کلکتور مانند یک جعبه است با دری شفاف مانند یک شیشه یا پلاستیک.

خورشید به شیشه می تابد و درون جعبه را گرم می کند. این نوع گرما مانند گرمایی که وارد یک ماشین پارک شده زیر نور

آفتاب است. در بعضی مواقع درون جعبه را سیاه می کنند تا نور بیشتری جذب کند. گرمایی که درون جعبه جمع شده سپس می تواند به مصارف مختلفی برسد. بیشترین استفاده معمول از کلکتور های خورشیدی گرم کردن هوا و آب است.

سیستمی که از انرژی گرمایی خورشید برای گرم کردن هوا بکار می رود پیچیده نیست. یک در شیشه ای به جعبه نصب می شود. جعبه یک لوله وارد کننده هوای خنک دارد. هوای خنک می تواند بوسیله یک پروانه fan به درون جعبه فشرده شود. هوای خنک میان لوله وروی حرکت می کند. درون جعبه هوا در اثرانرژی خورشیدی که از تابش خورشید ناشی شده، گرم می شود. هر چه هوای خنک بیشتری به داخل جعبه وارد می شود، هوای گرم از طرف دیگر جعبه بوسیله لوله خروجی خارج می شود. این هوای گرم حالا می تواند فضایی مانند خانه شما را گرم کند. چندین سیستم بزرگ با استفاده از کلکتورهای خورشیدی روی سقف خانه نصب و یک اتاق را گرما می دهند. این هوای گرم در اتاق حالا بوسیله پنکه به دیگر نقاط خانه فرستاده و همه فضا را گرما می بخشد.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.